Rozmáhajú sa telefonické hovory, kde od vás chcú hackeri získať peniaze – oficiálne stanovisko polície

hackeri

Prednedávnom som mal hovor so slovenským telefónnym číslom, kde sa mi anglicky hovoriaci muž snažil povedať, že hackeri napadli môj počítač. Na začiatku bolo chvíľu ticho, no neskôr vo veľmi zlej kvalite začal na mňa hovoriť po anglicky mužský hlas.

Akonáhle začal hovoriť o hacknutí môjho počítača, tak som mu povedal, že toto číslo posielam polícii a ukončil som hovor. Následne som poslal polícii telefónne číslo aj s legendou a tu je oficiálna odpoveď/stanovisko. Ešte chcem podotknúť, že v uvedenom stanovisku je uvedená aj spoločnosť Microsoft a musím povedať, že je to pravda, lebo na to, že telefonujú aj akože v mene spoločnosti Microsoft, som dostal komentár už na Facebooku, kde som tiež upozornil na tento typ podvodu.

Stanovisko Prezídia Policajného zboru

Dobrý deň,

ďakujeme za vaše podania. Vo všeobecnosti odporúčame na hovory z neznámeho čísla neodpovedať alebo v prípade podozrenia komunikáciu ukončiť. V prípade telefonických hovorov je možné pridať číslo na "blacklist" (manuálnym spôsobom v telefóne označiť predmetné číslo ako nevyžiadané). Telefónne čísla, ktoré sa vyskytujú v predmetných prípadoch (v súčasnosti často aj v súvislosti s falošnou technickou podporou od IT spoločnosti Microsoft), sú s vysokou pravdepodobnosťou generované páchateľmi, nakoľko sú rôzne možnosti, ako sa dá telefonický hovor vykonať prenosom hlasovej prevádzky prostredníctvom prenosu paketov internetovým protokolom, tzv. VoIP. Páchatelia využívajú techniku, kedy je telefonický hovor niekoľkokrát presmerovaný cez rôznych poskytovateľov telekomunikačných služieb vo svete za účelom sťaženia vystopovania predmetného hovoru. V rámci plnenia obchodných zmlúv, musia operátori tieto hovory prepojiť, či hovor smeruje na územie Slovenskej republiky alebo je smerovaný mimo nášho územia. Kvalita takého hovoru je z dôvodu presmerovania cez viacerých operátorov spravidla nižšia ako bežná a číslo, ktoré sa zobrazuje na displeji prijímajúceho zariadenia nemusí byť reálne, resp. volajúci si zobrazované číslo vie sám prispôsobiť. Z tohto dôvodu nie je pri lustrácii telefónnych čísel vyskytujúcich sa v preverovaných prípadoch zistený žiaden vlastník telefónneho čísla, resp. číselný rozsah nie je pridelený žiadnemu z operátorov. 

Občanom neustále odporúčame: v žiadnom prípade na takúto správu nereagujte, neodpovedajte a neuskutočňujte žiadnu transakciu. Ide o správu, ktorá vykazuje znaky podvodnej správy - spamu a phishingu (zamerané na získanie napr. osobných údajov alebo prihlasovacích údajov). Na podobné e-maily, či iné správy netreba reagovať, nič nepotvrdzovať a ani neaktualizovať a najbezpečnejšie je ich neotvárať a zmazať hneď pri ich doručení. Je vhodné pravidelne si meniť prístupové heslá, nakoľko vzniká podozrenie zo zneužívania elektronickej komunikácie formou e-mailového spamu. Zasielaním cudzích e-mailov / správ môže ísť o pokus páchateľov získať prístup k údajom z internetbankingu, k údajom o platobných kartách a pod. Používajte a aktualizujte si antimalvérové riešenie, ktoré obsahuje aj nástroje pre ochranu proti spamu. 

Napriek úkonom, ktoré sú v tejto súvislosti uskutočňované, nie je možné zabrániť ďalšiemu šíreniu takýchto správ. Polícia pravidelne informuje verejnosť o pokusoch o podvodné konania pod zámienkou rôznych legiend, v médiách, na sociálnych sieťach (https://www.facebook.com/1079350015609031/posts/1700436863500340/?d=n ) , mnoho rád a odporúčaní môžete nájsť napr. aj na našej webovej stránke: https://www.minv.sk/?Preventivne_rady_pre_obcanov  .


S pozdravom

oddelenie komunikácie a prevencie 
Prezídium Policajného zboru
https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *