Môže dať polícia pokutu pre parkovanie na súkromnom pozemku ak stojím pred vlastným domom?

Parkovanie

Od októbra je zákonom zakázané parkovať na chodníkoch a to aj pred vlastným domom. Ako to je, ak sa chodník alebo cesta nachádza na súkromnom pozemku?

Na základe informácie, že v noci chodila polícia a kontrolovala parkovanie na ulici som položil Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky nasledujúce otázky.

Dobrý deň

Mam otazku ohladom parkovania, ktore je teraz zakazane na chodnikoch a davnejsie aj obytnych zonach.

Mam zakupenu 1/6 pristupovej cesty, ktora usti na cestu v obytnej zone.

Chcem sa spytat, mozem parkovat pred domom na sukromnej ceste? 
Ide o sukromny pozemok, ktory je v podobe pristupovej cesty k domom a ktory sme si museli odkupit, teda ho nevlastni obec ani kraj.
Podla mojho nazoru v tomto pripade sa zakon nevztahuje na taketo pozemky, lebo ide o sukromny pozemok a vztahy pre uzivanie takehoto pozemku si upravuju vlastnici, nie stat.
Chcem sa preto uistit, ci je mozne parkovanie pred domom na sukromnom pozemku, ktory sluzi ako pristupova cesta k jednotlivym domom v danej ulici a tuto cestu vlastnia majitelia domov v pomerovom vlastnictve.

Ďakujem

Prajem pekný deň

Matej

Odpoveď:

Dobrý deň,

máme za to, že pravidlá cestnej premávky platia na verejne prístupných cestách rovnako, bez ohľadu na vlastníctvo cesty/pozemku.

Nie je to záväzný právny záver a môžu na to existovať rôzne názory. V prípade sporoch o správnosti výkladu rozhoduje jedine súd.

S pozdravom

Mgr. Martin Birnstein

odbor bezpečnostnej legislatívy | sekcia legislatívy a právnych služieb

Následne som poslal doplňujúcu otázku.

Dobrý deň

Ďakujem za odpoved.

Ako sa ma postupovat, ak sukromna cesta sluzi aj ako parkovisko, 
teda majitelia ju vyuzivaju aj ako pristup k svojim pozemkom aj na parkovanie pred domom?

Prajem pekný deň

Matej

Odpoveď:

Dobrý deň,

záleží od režimu, ktorý na tej ceste existuje.

Ak to je verejne prístupná cesta, tak pri parkovaní na ceste musia byť dodržané základné pravidlá, t. j. najmä musí byť ponechaných voľných 6 m, ak ide o obojsmernú cestu. Ak sa to nedá dodržať, parkovať sa tam nesmie a musí sa parkovať vo dvore alebo inde.

Ak to nie je verejne prístupná cesta, tak tam pravidlá cestnej premávky neplatia (parkovanie však môže byť obmedzené napr. protipožiarnymi požiadavkami určenými pri kolaudácii a pod.).

S pozdravom

Mgr. Martin Birnstein

odbor bezpečnostnej legislatívy | sekcia legislatívy a právnych služieb

Nasledujúcu otázku som poslal aj právničke z nášho obecného úradu.

Dobrý deň

Ako sa ma postupovat, ak sukromnu cestu majitelia vyuzivaju aj ako pristup k svojim pozemkom aj na parkovanie pred domom?
V nasej lokalite sme museli kupit pristupove cesty, ktore sme pouzivali aj na parkovanie pred domami.
Ako máme po novele cestného zákona teraz postupovat, ak chceme aj naďalej parkovať pred domom na vlastnom pozemku?
Cesta nie je prejazdna, je to slepá ulica ukončená bránami k rodinným domom.

Ďakujem

Prajem pekný deň

Odpoveď:

Dobrý deň. Jedná sa o verejnú účelovú komunikáciu, ukludnenú. Vlastníctvo pozemku pod telesom komunikácie nesúvisí s vlastníctvom telesa komunikácie, ktorá je vo vlastníctve obce. Každý jeden obyvateľ je povinný parkovať svoje motorové vozidlá výlučne na svojom pozemku. Komunikáciu slúži výlučne na prechod motorových vozidiel a peších.

S pozdravom

Mgr. Michal Varga
Referent stavebného úradu

Na základe informácie o telese komunikácie bola odoslaná doplňujúca otázka.

Dobrý deň

Nasa ulica nie je vo vlastnictve obce. 
Ako je to v takomto pripade? 

Ďakujem

Prajem pekný deň

Odpoveď:

Dobrý deň. Na základe stavebného povolenia č. OD-707/2010-GAB-4 zo dňa 16.6.2010, následne kolaudačného rozhodnutia č. DO-1222-2012-IK-2-JA zo dňa 27.7.2012: „Komunikačný systém je doplnený upokojenými komunikáciami funkčnej triedy D1, plniacimi základnú funkciu prístupu a rozvádzania dopravy vo vnútri zóny(Vetva 5-17) Upokojené komunikácie umožňujú účelovú obsluhu územia a prístup k objektom rodinných domov.“ Komunikácia na Vašej ulici je vetva 14, ktorá je verejná a nie súkromná. Každý jeden obyvateľ je povinný parkovať svoje motorové vozidlá výlučne na svojom pozemku. Komunikácia slúži výlučne na prejazd motorových vozidiel a prechod peších, a platia pre ňu rovnaké dopravné pravidlá ako pre všetky vnutroareálové komunikácie lokality bez ohľadu na to kto je ich vlastníkom.

S pozdravom

Referent stavebného úradu
https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *