Samsung Galaxy Watch5 LTE 40mm – Všetko dôležité čo by ste mali vedieť skôr ako si kúpite smart hodinky s eSIM

Samsung Galaxy Watch 5 LTE

Na internete som dlho hľadal informácie, ktoré by ma uistili, či tieto hodinky je možné používať autonómne alebo nie.

Pozeral som recenzie, videá, kontaktoval predajcu. Nakoniec som išiel na stránky výrobcu a oslovil som priamo experta od výrobcu. Jednotlivé správy su upravené najmä o preklepy, takže nezodpovedajú komunikácii 1:1.

Predajca

Ako prvé uvádzam komunikáciu s predajcom.

Moja otázka na predajcu:

Dobry den,
Su tieto hodinky uplne autonomne?
To znamena, ze absolutne nepotrebujem telefon aby som mohol telefonovat, prijimat hovory, platit cez NFC, pripojit sa na Wi-Fi.
Tiez sa chcem spytat, ktori operatori u nas maju eSIM ako predplatenu kartu, teda nie pausal.

Odpoveď predajcu:

LTE hodinky Samsung žiaľ nie je možné používať samostatne, je potrebné ich spárovať so smartfónom. 

Tiez sa chcem spytat, ktori operatori u nas maju eSim ako predplatenu kartu, teda nie pausal.
- Túto informáciu vám žiaľ nedokážem potvrdiť, je potrebné sa informovať u operátorov.

Keďže sa mi táto informácia nezdala správna a ani na internete som nenašiel pre tento model video, ktoré by zodpovedalo moje otázky, oslovil som priamo výrobcu Samsung.

Samsung

Samsung: Ako Vám môžem pomôcť?

Ja: Su tieto hodinky uplne autonomne? To znamena, ze absolutne nepotrebujem telefon aby som mohol telefonovat, prijimat hovory, platit cez NFC, pripojit sa na Wi-Fi a cez Bluetooth sa pripojit do systemu auta pre telefonovanie?

Samsung: Rád se s Vámi podívám na Váš dotaz na naše produkty. Ano, mohou po přidání eSIM fungovat zcela nezávisle na telefonu, prvotní nastavení je však zapotřebí za asistence smartphonu značky Samsung.
Mohu pro Vás v tuto chvíli udělat něco jiného?
Bylo prosím z mé strany vše srozumitelné?

Ja: Musi to byt asistencia smartphonu značky Samsung alebo akehokolvek s Androidom? Mam Huawei P10.

Samsung: Omlouvám se, ovšem z naší strany, jakožto společnosti Samsung, nemůžeme garantovat a zaručit kompatibilitu s ostatními značkami napříč trhem a nabídkou. Garantujeme 100% kompatibilitu s aktuálními modely Samsung, splňující kritéria. 

Co se týče jiných značek, bohužel z důvodu absence daného zařízení, zde nemůžeme kompatibilitu ověřit. Také se tato kompatibilita mění v závislosti na verzi hodinek, verze OS daného telefonu a dané aplikace. Tedy kompatibilita se časem mění, kdy některé kombinace výše uvedených parametrů mají společně lepší kompatibilitu a jiné verze horší. 

Pokud můžete z obchodu Play stáhnout aplikaci Samsung / Galaxy Wearable, tak by měli jít hodinky připojit k telefonu. Následná kompatibilita může být omezena a to většinou v následujících funkcích: Obecně jakékoliv notifikace, tedy upozornění, synchronizace, čtení a reagování na emaily či hovory. Případně může docházet například k odpojování hodinek či problému s opětovným automatickým připojením, nemožnosti využít některé funkce jako měření EKG / tlaku, nebo se může zařízení od telefonu odpojovat.

Děkuji Vám za pochopení.

Mohu pro Vás v tuto chvíli udělat něco jiného?

Ja: Hodinky chcem autonomne po aktivovani eSIM primarne pouzivat na platby cez Google Pay a telefonovanie. Tiez ich chcem pripojit cez bluetooth k autu aby som mohol pocas jazdy prijimat hovory. Je to vsetko mozne bez toho, aby som mal pri sebe aj telefon?

Samsung: V tomto případě můžeme zaručit fungování všech funkcí až na Android Auto, to je zpravidla dostupné pouze na smartphonech.

Na základe týchto informácii boli moje otázky zodpovedané. Mojim cieľom je mať hodinky s ktorými môžem platiť a telefonovať vďaka čomu nepotrebujem mať pri sebe peňaženku a mobil. Napríklad ak idem na kúpalisko, stačí mať pri sebe iba občiansky preukaz.

Vďaka týmto informáciám sa môžem domnievať, že predajca mohol mať na mysli, že telefón je nutné mať kvôli spárovaniu a nahratiu eSIM do hodiniek. Potom už hodinky fungujú samostatne.

Okrem výrobcu som oslovil aj dvoch operátorov ako je to u nich s podporou eSIM pre Samsung Galaxy Watch 5 LTE 40mm. Keďže hodinky chcem brať len na príležitostné akcie, ako sú kúpaliska alebo eventy, kde nechcem brať pánsku tašku a vrecká nechcem mať prepchaté mobilom a peňaženkou, tak eSIM chcem ako dobíjaciu kartu alebo najnižší paušál a nie regulárny paušál za desiatky eur mesačne.

Operátor O2

Ja: Dobry den, chcem sa spytat ci mate eSim pre Samsung Galaxy Watch5 LTE, 40mm na predplatenu kartu, O2 volnost.

O2: Ahoj zial nie :(

Orange

Ja: Dobry den, chcem sa spytat ci mate eSim pre Samsung Galaxy Watch 5 LTE, 40mm na predplatenu kartu, Mini pausal.

Orange: Dobry den, na kazdy pausal si viete zdat eSIM kartu. 

Ja: Dobrý deň, nemám záujem o paušál, iba o dobíjaciu kartu.

Orange: Dobry den. Pokial mate zaujem o sluzbu s dobijanim kreditu, ide o nasu Prima Volba kartu. Tu si mozete objednat pomocou nasledujuceho odkazu: https://www.orange.sk/volania/volania-s-kreditom/prima-volba/chcem-prima-volba Po doruceni bude mozne palstovu SIM zmenit za eSIM. Jednorazovy poplatok za zmenu je 10 EUR s DPH. Prajeme Vam pekny den a v pripade dalsich otazok ci priani nas nevahajte kontaktovat. 

Ja: Chcem sa spýtať ako sa to dá spraviť ak chcem hodinky iba s eSIM. Teda bežná SIM tam nejde a zariadenie nemám ani fotoaparat?

Orange: Do Samsung hodinek sa eSIM karta instaluje pomocou aplikacie. Posielam Vam navod: Aktivacia eSIM v hodinkach sa realizuje prostrednictvom aplikacie Galaxy Wearable (Samsung Gear) nainstalovanej v lubovolnom podporovanom Android zariadeni (telefon, tablet) s fotopaparatom. Fotoaparat je potrebny pre zosnimanie QR kodu. Po nainstalovani aplikacie do telefonu / tabletu je potrebne v aplikacii najprv sparovat zariadenie s hodinkami (parovanie prebieha cez Bluetooth). Nasledne je v aplikacii v telefone / tablete potrebne zvolit zalozku Nastavenia a v zobrazenom menu zvolit Mobilne siete > Pouzit kod > zosnimat QR kod objektivom fotoaparatu > Pripojit (nahlad). Po restarte hodiniek sa v nich aktivuje eSIM profil.

Ja: Dá sa toto vykonať aj na pobočke ak by som doniesol si mobil aj hodinky?

Orange: O vydanie eSIM karty mozete poziadat aj na nasom predajnom mieste. Este by sme Vam radi upresnili informaciu, ze ak si zakupite Samsung Galaxy Watch 5 LTE, 40mm, tak tieto hodinky nepodporuju eSIM. Hodinky je mozne pouzivat aj bez aktivovanej eSIM karty a SIM kartu mozete nadalej vyuzivat v mobilnom telefone. Hodinky su kompatibilne s Android zariadeniami (prepojenie prostrednictvom Bluetooth 4.2). Po prepojeni hodiniek s telefonom, v ktorom je aktivna SIM karta, viete cez Bluetooth prijimat hovory a notifikacie z telefonu aj na hodinkach.

Ja: V popise všade na webe je, že podporujú eSIM, prečo akože nepodporujú?

Orange: Na nasej stranke: https://www.orange.sk/e-shop/smart-hodinky/samsung/samsung-galaxy-watch-5-40mm-bt-gold sa informacia o podporovani eSIM neuvadza. Funkcnost eSIM a technicku podporu garantujeme len pre zariadenia z Orange distribucie s konkretnym firmverom, ktore su otestovane. Mozete poziadat o aktivaciu eSIM aj pre ine zariadenie na vlastnu zodpovednost. 

Ja: Dobry den, chcem sa spytat ci mate eSIM pre Samsung Galaxy Watch 5 LTE, 40mm na predplatenu kartu Mini pausal. Chcem si kúpiť hodinky individuálne na mini pausal. LTE majú eSIM. Preto sa pýtam, ze ak si na predajňu donesiem vlastne hodinky a mobil ci mi to tam viete aktivovať na mini paušál, ďakujem.

Orange: Mozete si eSIM aktivovat a kolegovia Vam s nastavenim radi pomozu, avsak my ako operator negarantujeme, ze Vam bude eSIM v tychto hodinkach fungovat. Ak sa jedna o aktivaciu noveho cisla, odporucame Vam aktivovat si ho bez viazanosti, aby ste mali moznost v pripade potreby telefonne cislo zrusit bez zmluvnej pokuty. Rovnake plati pri zmene z predplatenej karty Prima na pausal Mini. Dakujeme za porozumenie.

Predajca

Okrem uvedených subjektov som sa pozrel aj na otázky a odpovede na stránkach ďalšieho internetového predajcu.

Zákazník: Dobrý den, lze u hodinek s esim současně používat jedno číslo esim a druhé na spárovaném telefonu přes bluetooth?

Expert: Dobrý den, v hodinkách je možné používat pouze jedno telefonní číslo, tedy buď eSIM nebo SIM z připojeného telefonu. Podrobněji Vám rádi pomůžeme na naší zákaznické lince, kde nás můžete kontaktovat pomocí aplikace WhatsApp 800 726 786 nebo Samsung Live Chat. Děkujeme za Váš zájem. Samsung_podpora.

Zákazník: Dobrý den, je možné vložit do hodinek eSIM s jedním číslem a paralelně je spárovat s mobilem Samsung s jiným číslem? Nebo (pokud chci prioritně používat číslo mobilu) musí mít eSIM stejné číslo jako v mobilu?

Expert: Dobrý den, hodinky je možné použít i ve spojení s telefonem i samostatně za použití eSIM. V hodinkách je také možné v menu Připojení → Mobilní sítě nastavit Vždy vypnuto: Nastavte si, že mobilní síť hodinek Watch nechcete vůbec používat. Možnost použití stejného čísla v telefonu i hodinkách závisí na možnostech operátora, zda tuto funkci podporuje. Toto je zapotřebí řešit přímo s ním. Děkujeme za Váš zájem. Samsung_podpora.

Zákazník: Dobry den, pokud prozatim nevyuziji pripojeni pres eSIM a LTE, budou hodinky s telefonem Samsung fungovat plnohodnotne pres Bluetooth? Nebudou zbytecne zobrazovat zpravy o nepripojeni pres LTE? Dekuji

Expert: Dobrý den, hodinky lze používat i bez vložené SIM karty připojené k mobilnímu telefonu. Navíc je možné v hodinkách v menu Připojení → Mobilní sítě nastavit • Vždy vypnuto: Nastavte si, že mobilní síť hodinek Watch nechcete vůbec používat. Děkujeme za Váš zájem. Samsung_podpora.

Zákazník: Dobrý deň, je možné spárovať hodinky aj s iným mobilom ako Samsung? Budú hodinky fungovať naplno aj napriklad s Huawei alebo Xiomi? Ďakujem.

Expert: Dobrý den, kompatibilita hodinek je s telefony s OS Android verze 6 a výše a RAM o velikosti 1,5 GB nebo výše. S telefonem jiné značky nebudou dostupná měření EKG a krevního tlaku. Funkce vyžadují smartphone Galaxy se systémem Android 8.0 nebo vyšším. Děkujeme za Váš zájem. Samsung_podpora.

Zákazník: Dobrý den. Jak do hodinek nainstalovat Whats App? Děkuji

Expert: Dobrý den, Wear OS se neustále rozšiřuje a aplikace postupně přibývají. O případné dostupnosti aplikace WhatsApp zatím však nemáme žádné informace. Děkujeme Vám. Samsung_podpora

Z ďalších otázok vyplynulo, že Samsung Galaxy Watch5 LTE 40mm nie je možné spárovať s iOS.

Aktualizácia

Keďže som si pre istotu išiel overiť informácie o aktivácii eSIM priamo do predajne Orange, kde ma informovali, že tieto hodinky nepodporujú, znovu som oslovil Samsung a Orange cez chat.

Samsung

Ja: Dobry den, ktory operator na Slovensku podporuje eSIM pre Samsung Galaxy Watch5 40mm LTE?

Samsung: S touto otázkou je třeba se obrátit přímo na operátory, zdali podporují e-sim či nikoli. Z naší strany nemonitorujeme všechny operátory v Cz a Sk a tedy nekontrolujeme zdali podporují aktuálně e-sim v různých verzích, jako jsou například hodinky, či telefony. 

Orange

Ja: Dobry den, dnes som bol v predajni Orange a tam mi povedali, ze produkt Galaxy Watch5 40mm LTE nie je pre eSIM podporovany. Ako to teda je? Ak si kupim niekde Galaxy Watch5 40mm LTE viem si aktivovat eSIM na Prima kartu?

Dobry den Matej. Zariadenie Samsung Galaxy Watch 5 40mm nepodporuje ani klasicku plastovu SIM ani eSIM. Pripojitelnost je mozna len na zaklde Bluetooth k telefonu.

Ja: Dobrý deň, prosím čítajte presne co píšem, lebo ste už druhá, čo píše nesprávne. Nejedna sa o zariadenie, ktoré predávate, ale o zariadenie výrobcu, ktoré sa predáva na trhu, verzia LTE kde je eSim. Prosím o vyjadrenie k tomuto zariadeniu lebo dostávam protichodné informácie.

Orange: Dobry den, pokial sa jedna nie o nase zariadenie, ktore nepredame my nasa spolocnost treba sa informovat u vyrobcu ci je tam taka moznost. U nas zatial eSIM pre hodinky v ponuke nie viac na: https://www.orange.sk/e-shop/telefony-a-zariadenia?funkcie=esim Dakujem za porozumenie.

Z poslednej komunikácie s operátorom Orange som vyrozumel, že produkt Galaxy Watch5 40mm LTE nie je u operátora Orange podporovaný.

Záver

Pôvodne to vyzeralo tak, že hodinky Samsung Galaxy Watch5 LTE 40mm, ku ktorým odporúčam kúpiť aj ochranné sklo, spĺňajú to na čo ich chcem používať a aktivovať eSIM môžem aj na pobočke s asistenciou personálu. No po overovacích otázkach návšteve predajne to vyzerá tak, že síce sa produkt u nás predáva, no žiaden operátor ho nepodporuje.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Všetky komentáre

 • Ahoj Matej,
  dakujem za pekne zhrnutie, tiez som pisal na podporu a dostal som podobne (i protichodne) odpovede.
  Hodinky vlastnim a skusal som aktivovat eSim od O2 a od 4ky. Neuspesne. Sparoval som ich s telefonmi Motorola a Redmi.
  Avsak davam do pozornosti tento clanok, kde sa recenzentke podarilo sparovat hodinky s telefonom Samsung a kartou od Telekomu.
  https://fony.dnes24.sk/clanky/ako-funguje-esim-v-smart-hodinkach-samsung-galaxy-watch5

  Rado 29 augusta, 2023 22:53 Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *