Už to začalo, umelá inteligencia berie u nás prácu stovkám ľuďom v IT

Softvér

Žiaľ nikto o tom nehovorí, ani vláda to nereflektuje, ale súčasná generácia IT ľudí je “stratená”. Umelá inteligencia (AI) postupne nahrádza prácu v odvetví IT, a tak absolvent, junior ani medior už nemá takmer šancu zamestnať sa.

Umelá inteligencia (AI) teraz všetko vygeneruje za vás do pár sekúnd. Vo firmách budú len seniori a experti, ktorí budú kontrolovať výstupy, ktoré AI generuje. Napríklad teraz programátor už len zadá funkciu a AI vygeneruje pre ňu test. V súčasnosti sú najviac v IT ohrozené pozície ako tester a developer. Aktuálne vzniká obrovský pretlak programátorov na trhu.

Z časti to môže byť ovplyvnené vojnou na Ukrajine, ktorá stopla alebo pozmenila veľa projektov, veľa projektov sa práve dokončilo, a tak najbližšie roky budú vyžadovať zväčša iba údržbu a zvyšok ovplyvňuje nasadzovanie AI.

Aktuálne na Slovensku prepúšťajú významne zahraničné spoločnosti stovky ľudí z IT odvetvia, ktoré vytlačila umelá inteligencia a nedostatok nových projektov. Preto ak sa rozhodujete ako ďalej, je vhodné sa zamerať na alternatívne odvetvia, ktoré nebudú až tak zasiahnuté AI, robotizáciou a automatizáciou.

Kým teraz vidíme veľké zmeny na pozíciách v IT odvetví, kde sa očakávalo, že práve toto odvetvie bude minimálne zasiahnuté AI, to isté čaká aj množstvo administratívnych pozícií vo všetkých firmách. Firmy postupne si ponechajú len tých najskúsenejších, ktorí budú kontrolovať výstupy umelej inteligencie. Umelá inteligencia svojim učením ma až veľmi prekvapivo dobré výsledky a je schopná vykonávať prácu v extra krátkom čase, do pár sekúnd.

Budúcnosť majú zaručené profesie ako napríklad lekári, zverolekári, psychológovia a všetky manuálne práce ako automechanici, vodoinštalatéri, elektrikári a podobne, teda profesie, ktoré tak skoro nebudú nahradené robotmi a AI. To znamená, že robot k vám nepríde do domácnosti a nevykoná sám opravu.

AI už teraz generuje fotografie, videá, hudbu, texty pre články, programový kód a mnoho iného. Ohrození sú aj ľudia, ktorí stavili na krásu a nahotu a rozhodli sa ju speňažiť cez internet. AI generuje dokonalých ľudí, kde návštevníci nemajú ani potuchy, že ide o nereálne osoby na fotografiách a vo videách. Niektoré internetové služby už na túto skutočnosť zareagovali a vyžadujú informáciu, či ide o obsah vytvorený umelou inteligenciou alebo nie.

Okrem AI pracovné miesta ohrozuje aj robotizácia. Napríklad v zdravotníctve budú ohrození najmä špecialisti a operatéri, kde operácie postupne budú vykonávať roboty 24 hodín denne a obsluhovať ich budú operátori. Tu bude otázka, akú kvalifikáciu budú mať operátori, či to budú ľudia z medicínskeho odvetvia alebo špecialisti pre daný prístroj a v prípade komplikácií budú povolaní klasickí doktori špecialisti na prevzatie a dokončenie operácie. To znamená, že lekári špecialisti budú mať pohotovostné služby s občasnými zákrokmi, teda opäť budú potrební len tí najlepší a začínajúci špecialisti budú mať opäť podobný problém s uplatnením sa ako je to teraz v IT odvetví.

Z tohto dôvodu by vlády mali začať vyrubovať špeciálne dane za používanie AI a robotizácie a vrátiť to ľuďom v podobe základného príjmu. Tiež by sa mali začať podporovať tieto technológie čo najviac a skrátiť tak pracovný čas v podobe štvordňového pracovného týždňa alebo 6 hodinovej pracovnej doby. Je čas už myslieť pragmaticky a pripravovať sa na budúcnosť. Ak sa nepodchytí nástup AI a robotizácie včas, vznikne tu obrovská masa nezamestnaných, ktorých nebude mať kto zamestnať.

Za týmto účelom by sa mal podporovať rozvoj služieb, napríklad gastronómia, ubytovacie služby a cestovný ruch všeobecne, kde by sa vedelo uplatniť veľké množstvo ľudí s nižšou kvalifikáciou.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *