Začnime v zdravotníctve využívať umelú inteligenciu a odľahčime vyťaženosť lekárov

The Best Videos - internetový portál plný tých najlepších videí

Neustále v správach sledujeme ako je na Slovensku nedostatok praktických lekárov a sestier. Pritom mnohé procesy by mohli byť vykonávané umelou inteligenciu a na diaľku cez internet.

Viem si živo predstaviť, že sa prihlásim na portál, napr. lekar.sk, kde uvediem môj aktuálny stav. Prostredníctvom formulára budem odpovedať alebo mať na výber možnosti týkajúce sa môjho aktuálneho zdravotného stavu. Na základe zadaných informácií mi umelá inteligencia stanoví diagnózu, navrhne liečbu a predpíše lieky. V prípade, že sa môj stav v definovanom období pre danú diagnózu zhorší, bude mi odporúčaná návšteva lekára, kde si budem môcť rovno aj rezervovať čas.

Tento systém by mal zájsť ešte ďalej. K dispozícii by mala byť pacientovi jeho zdravotná karta a možnosť doplniť ju napríklad o fotografie podľa stanovených inštrukcií (napr. tvár, otvorené ústa, ruky, nohy a podobne), kde by umelá inteligencia vyhodnotila kvalitu fotografie a či zodpovedá požiadavkám toho, čo sa malo nafotiť. Aj vďaka týmto fotografiám a fotografiám počas diagnózy cez internet by sa vedela presnejšie stanoviť alebo potvrdiť diagnóza, napr. opuchy, začervenanie pokožky a podobne. Pacient by tiež do zdravotnej karty mohol zadávať svoju aktuálnu hmotnosť, tlak a podobne, kde by sa počas roka nazhromaždilo dostatok informácií k lepšiemu definovaniu celkového zdravotného stavu.

Umelá inteligencia by mohla definovať rôzne rehabilitačné cvičenia a pacient by zapisoval informácie, či sa mu daný stav zlepšuje alebo zhoršuje, či trpí bolesťami, či pribudli nové bolesti a podobne. To všetko by prispelo k oveľa presnejším diagnózam ako v súčasnosti, keď prídeme k lekárovi, len keď nám niečo je a nevieme presnejšie definovať ako často, dlho a intenzívne máme zdravotné problémy. Vďaka priebežným záznamom zdravotného stavu sa bude dať lepšie vyhodnotiť aktuálny zdravotný stav a upraviť liečba.

Vďaka predčasnej diagnóze umelou inteligenciou by sa znížila návštevnosť a vyťaženosť praktických lekárov. Taktiež by mali byť zavedené vyšetrenia na diaľku, tak ako je to v zahraničí. Aplikácia ma zaradí do virtuálnej čakárne a následne ma bude informovať, kedy bude video hovor s lekárom. Takto by sa mohli uľahčiť niektoré typy vyšetrení najmä u ľudí, ktorí majú problém s pohybovým ústrojenstvom.

Vďaka umelej inteligencii a zoznamu najčastejších dôvodov návštevy lekára by sa vypracoval zoznam diagnóz alebo procesov (napr. niektoré typy potvrdení či výdaj receptov), vďaka ktorým už nebude nutná návšteva lekára alebo špecialistu. Tá bude absolvovaná iba ak sa nebude dať presne určiť diagnóza, povaha ochorenia vyžaduje špeciálne vyšetrenia (EKG, meranie tlaku, odbery a pod.), alebo pacientov stav sa ani po definovanom čase nezlepší.

Záver

Súčasná moderná doba a možnosti, ktoré sú k dispozícii, nám otvára dvere do nového sveta a vytvára priestor pre zjednodušenie aktivít, ktoré sme doteraz boli nútení, často aj nezmyselne absolvovať. Týka sa to pritom nielen zdravotníctva, ale aj ďalších oblastí nášho každodenného života.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *