Skôr ako zvolíte WordPress, prečítajte si tento článok

WordPress

Tento článok je určený všetkým, ktorí si chcú vytvoriť webové stránky a zvažujú použitie WordPressu. Okrem WordPressu máte k dispozícii aj CMS Joomla. Robil som si porovnavanie, resp. čítal články, ktoré riešenie je lepšie. S Joomla som už robil niekoľko webov, takže už mám prehľad ako funguje, s Wordpressom som ešte nikdy nerobil, takže som nevedel, že čo ma čaká.

V rámci porovnávaní som zistil, že WordPress je viac vhodný pre bloggerov a Joomla pre podnikové riešenia. Po výbere CMS riešenia (WordPress alebo Joomla), prichádza na rad výber šablón (template / theme). Opäť som sa niekde dočítal, že WordPress má oveľa viac šablón ako Joomla. Skôr ale ako začnete hľadať správnu šablónu, ktorých sú desaťtisíce, pozrite si služby našich a českých firiem, ktoré už ponúkajú hotové webové stránky a platíte len mesačný poplatok, zväčša 5-10 EUR.

Prečo spraviť prieskum hotových riešení

Po strávení niekoľkých hodím sledovaním, prezeraním a skúšaním bezplatných šablón zväčša zistíte, že nájsť vhodnú bezplatnú šablónu, ak ste už videli platené, je nemožné. Bezplatné šablóny sú asi niečo ako Škoda Favorit vs súčasná Škoda Fabia. Sú príliš jednoduché, s minimom možností (widgetov a nastavení) a často neatraktívne. Zodpovedajú často obdobiu z pred desiatich rokov dozadu. No nezachránia vás ani platené šablóny. Tu je veľmi dôležité, kto je autorom týchto šablón. Ak je to osoba alebo firma, ktorá sa tým živí, tak je tu vysoká pravdepodobnosť dobrej podpory a aktualizácie (dizajn, bezpečnosť, funkčnosť pre nové aktualizácie WordPressu). V opačnom prípade kúpite šablónu, ktorá nemusí správne fungovať s vašou verziou WordPressu a akékoľvek zmeny alebo úpravy, ak nie ste programátor budú priam nemožné. Ako príklad uvádzam lokalizáciu stránky do slovenského jazyka, keďže väčšina šablón je vytvorená často pre anglický alebo iný významný jazyk. Slovenské šablóny na najznámejších weboch ani nenájdete.

Lokalizáciu je možné vykonať dvoma spôsobmi, ale nemusíte byť úspešný. Na lokalizáciu slúži špeciálny súbor a následne plugin, ale aj tak sa môže stať, že nie úplne všetko bude preložené. Ďalšou spôsob, neviem či ide o náhodu alebo naozaj o priamu podporu WordPressu bez použitia pluginu tretích strán je lokalizácia rozhrania. Pôvodne som používal anglickú lokalizáciu, teda celá administrácia bola v angličtine. Keď som zvolil slovenskú lokalizáciu, zrazu aj celý web bol v slovenčine. No nie úplne všetko, asi 10 textov som musel programaticky zmeniť a časť iných textov som vygeneroval už v slovenčine (menu), ale kopa mnou nedotknutých textov (napr. sekcia pre komentáre) bola preložená automaticky.

Ďalší problém môže byť responzívny dizajn. Aj v mojom prípade som našiel chyby, ktoré som reportoval autorovi. Ako vidíte, tak už s jednoduchou komerčnou šablónou pre blogovanie som mal viacero problémov, nie to ešte s bezplatnými riešeniami.

Čo je potrebné vedieť pred rozhodnutím sa pre WordPress

Ak chcete robiť s WordPressom a nikdy ste s ním nerobili, očakávajte veľa problémov. Ako prvé budete nútený nainštalovať rôzne pluginy. Pluginy dodávané k šablónam nie sú dostatočné pre profi web. Čo mňa totálne šokovalo, bola oblasť SEO. Veľa stránok sa chváli, že má stránky optimalizované pre SEO. Keď si ich ale pozriete / zanalyzujete, tak zistíte, že to nie je pravda. Je to pravda len z pohľadu WordPressu. To znamená, že pokiaľ si nenainštalujete SEO plugin a stránky nie sú správne optimalizované pre WordPress, vaše články na internete takmer nikto cez vyhľadávače nenájde. A tu sa dostávame k ďalšiemu problému WordPress a SEO.

Ešte podotknem, že WordPress si môžete nainštalovať sami od základov – odporúčam, nakoľko tam môžete použiť bezpečnostné a iné nastavenia, ktoré v prípade automatizovanej inštalácie u vašich poskytovateľov web hostingu nemusia byť nastavené. Navyše takto máte pod kontrolou aj databázu, aj adresáre, a tak sa rýchlejšie zorientujete v spôsobe zálohovania.

WordPress a SEO

Pred kúpou môjho prvého webu, teda šablóny, som sa pýtal predajcov, ako je to so SEO. Napísali mi, že na to sú špecializované bezplatné pluginy. Na základe tejto odpovede som sa rozhodol pre kúpu prvej šablóny. Vďaka skvelej podpore a aj skutočnosti, že ovládam rôzne programovacie jazyky vrátane PHP, MySQL, CSS a JavaScript, v čom je WordPress a jeho šablóny a pluginy vytvorený, som si postupne prispôsobil jednotlivé pluginy a šablónu mojim potrebám. Toto je asi zatiaľ jediná výhoda, ktorú mi WordPress ukázal. Ukázal aj veľmi veľa negatív. Napríklad obmedzené prispôsobenie šablóny v rámci svojho rozhrania. WordPress z pohľadu administrácie je veľmi jednoduchý a žiaľ tomu zodpovedá aj administrátorské rozhranie.

Ak chcete spraviť niektoré úpravy, musíte inštalovať pluginy tretích strán, alebo tieto úpravy sa nakoniec nebudú dať ani vykonať. Napríklad v mojom prípade z nepochopiteľných dôvodov nie som schopný pridávať pluginy do ľavého panela, okrem reklamy a menu, ale to je možné len pre hlavnú stránku. Musel som vytvoriť nové menu pre pravý panel, inak by menu pri čítaní článku nebolo k dispozícii.

Pluginy

A tu prichádzame k ďalšiemu problému a tým sú pluginy. Ja mám najnovšiu verziu WordPressu a keď si dám vyhľadávať dáky plugin, tak asi pri 80% je informácia “Nie je testované s vašou verziou WordPress“. Po nainštalovaní pár takýchto pluginov som ich musel odinštalovať, lebo mi rozhádzali šablónu. Otázka znie, či to bolo kvôli layoute šablóny alebo kvôli WordPressu. Ďalšou čerešničkou na torte sú “bezplatne” pluginy, aj tie čo mi boli odpovedané na moje otázky. Zabudnite na bezplatné pluginy. Až na pár výnimiek je to podobne ako so šablónami. Tie bezplatné sú často nepoužiteľné alebo si ich musíte upraviť, alebo majú obmedzenú funckionalitu a potom slovíčko Pro alebo Premium. Teda kúp si ho a budeš mať všetko čo potrebuješ. A čo je ešte horšie, tak napríklad SEO plugin si pýta €89 EUR / year. A čo máte v základe, to kľúčové, čo potrebujete, teda metadata pre keywords, aby vám boli generované z tagov, tak zadarmo máte iba 1 keyword. Skoro som sa rozplakal.

Záver

Na základe doterajších skromných skúseností, vám odporúčam si pozrieť riešenia od našich a českých dodávateľov, kde zaplatíte často rovnako a možno aj menej ak by ste si mali kúpiť šablónu, podporu (bezpečnostné aktualizácie, aktualizácie pre WordPress, riešenie problémov a iné s ročným poplatkom). Navyše do WordPressu je potrebné nainštalovať ešte dodatočné pluginy, ktoré často nie sú súčasťou šablón. O týchto, resp. odporúčaných pluginoch ale niekedy nabudúce. Ešte by som chcel pohľadať bezplatný plugin pre odoberanie článkov z tohto webu, no obávam sa, že opäť to bude len platené.

Na záver ešte zhrniem, že ten, kto chce začať pracovať s WordPressom, musí mať už určité IT zručnosti, takže predpokladám, že pre začínajúcich blogerov 40+, bude asi lepšie zvoliť iné riešenie, napríklad bezplatné blogy, kde sa len registrujete a už môžete písať. Síce stránky budú pôsobiť veľmi jednoducho, ale za to sa nemusíte starať o údržbu, inštalácie a konfigurácie.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *