M.T.J. Music – Hudobný kanál pre všetkých

M.T.J. Music – Hudobný kanál pre všetkých

V rámci svojej YouTube tvorby som vytvoril dva hudobné kanály. V tomto článku predstavím prvý z nich pod názvom M.T.J. Music vrátane jeho histórie a aj aktuálneho smerovania.

Hudobný YouTube kanál M.T.J. Music som založil začiatkom roka 2018. Pôvodným cieľom bolo vytvoriť YouTube kanál, kde bude bezplatná hudba, ktorú si bude môcť ktokoľvek dať do videí. Na tento účel som mal v pláne vytvoriť hudobné videá s najlepším bezplatnými skladbami a dať linky, kde sa dajú tieto skladby stiahnuť.

Neskôr som začal meniť stratégiu a spolu s M.T.J. Show som chcel vytvoriť kanál, kde môžu doteraz neznámi interpreti publikovať svoju tvorbu. Ak mal niekto hotovú skladbu, ktorá by spĺňala určité kritériá, tak by bola zverejnená na M.T.J. Music. Ak by niekto nemal skladbu, ale bol by dáko hudobne nadaný, napríklad dobrý spevák/čka alebo hudobník, napríklad klavírista, tak by svoju tvorbu mohol zviditeľniť cez projekt M.T.J. Show.

Ešte v úplnom začiatku som na M.T.J. Music zverejnil prvú svoju amatérsku 8-bitovú skladbu, ktorú som po krátkom čase stiahol. Síce nie som vyštudovaný hudobník, ale hudba ma vždy bavila a lákala. Vedel som niečo vytvoriť, aby to bolo aspoň trochu počúvateľné. Moje totálne amatérske prvotiny boli ešte na 8-bitoch v rámci mojich programov a hier. Potom som pokračoval trackermi, kde som vytvoril desiatky skladieb a doma som nimi mučil všetky návštevy, aby som vedel, či je to počúvateľné. No okrem starého otca som od nikoho vážnu podporu nedostal, teda okrem dôvery našej programátorskej skupiny, kde som spravil song pre demo na Demobit a potom aj samostatný song, s ktorým som šiel tiež súťažiť v rámci Demobitu.

Ďalším mojim posunom bola kúpa syntetizátora Juno-D, ktorý som používal tak málo, že keď som sa rozhodol vrátiť k hudbe, tak mi odišla polovica klaviatúry a musel som ho odniesť do zberného dvora. To ma ale neodradilo a neskôr som si kúpil “hudobne štúdio” od Native Instruments. No ani po tejto kúpe som okrem občasného vyskúšania tvorby hudby nič významne nespravil ani sa nikam ďalej neposunul. Obrovský posun nastal až pred dvoma rokmi, keď som mal už rozbehnutý YouTube kanál Products Explorer a rozbiehal som M.T.J. Show, kde okrem videa bolo treba riešiť aj audio.

Tu som začal riešiť ako budem nahrávať hovorené slovo. Ani neviem ako, ale všetko išlo tak rýchlo, že som spoznal takmer všetky naj pluginy na trhu, naj nástroje a syntetizátory, naj DAW, a tak som sa posunul rapídne v pred, že aktuálne viem robiť skladby, dovolím si povedať, až na profesionálnej úrovni. Každou skladbou a novým pluginom, tutoriálom alebo dákym článkom, či newslettrom sa posúvam vpred.

Spoznal som základy tvorby hudby a dotiahol som to až tak, že mi stačí melódia alebo vokál a viem spraviť z toho dobrú skladbu. Preto mám ešte stále v ponuke hudobné spolupráce, kde okrem tvorby hudby už sa zaoberám aj mixovaním a masteringom, teda finalizáciou, aby skladba znela ešte lepšie, bohatšie, energickejšie.

Žiaľ v súčasných YouTube videách to nie je počuť, keďže nedosahujem ešte dobré čísla, teda mám málo prezretí a odberateľov čo ma za následok konverziu audia a stratu finálnej kvality. Rovnaký problém mám aj na Products Exploreri, kde je niekedy veľmi ťažké rozoznať pri prezentácií pluginov, čo vlastne robia a aký je tam rozdiel vo výslednej kvalite. Aj pre tento účel som si vytvoril SoundCloud, kde si môžete vypočuť, originálnu kvalitu zvuku. Pôvodne som chcel na SoundCloud dávať takmer každú novú skladbu, ale ako som sa dočítal, tak bezplatná verzia dovoľuje len limitovaný počet nahratí a neumožňuje zarábanie. Preto som sa rozhodol, že na SoundCloud budem dávať skôr preview verzie aby mi návštevníci išli za finálnou skladbou na M.T.J. Music.

Ale vrátim sa ešte späť do histórie. Okrem trackerov som skúšal aj Magix Music Maker, ktorý mi ukázal nový spôsob tvorby hudby. Skúšal som aj FL Studio a iné DAW, no v tej dobe som ničomu nerozumel a všetko bolo pre mňa náročné a zrazu som zisťoval, že neviem ako sa robí moderná hudba. Moje prvé veľké DAW bolo Maschine, ale totálne chaotický koncept spôsobil, že som sa k hudbe vracal len príležitostne a nikdy som nič nedokončil.

Celú moju súčasnú hudobnú kariéru odštartoval Mixpad, ktorý som chcel používať na nahrávanie záznamu zvuku z mikrofónu. No v rámci hľadania alternatív som našiel Mixcraft, ktorý ponúkal viac funkcií a v tej dobe bol aj v akcii. A musím povedať, že to bola dobra kúpa. Dobrý support – pozdravujem Grega aj Erica a bol to vstup do veľkého sveta hudby. Postupne som spoznal ďalšie DAW a naučil som sa s nimi robiť. No z hľadiska intuície okrem Mixcraftu odporúčam Studio One. S týmto DAW fungujem už vyše roka a asi ho už ani nezmením. Chcel som ísť do FL Studia, už som sa ho celkom dobre naučil, chcel som robiť aj tutoriály naň, ale stále neviem s ním robiť na takej úrovni aby som sa venoval namiesto googleniu čo a ako spraviť len tvorbe hudby. FL Studio a rovnako aj Ableton sú momentálne pre mňa nedokonalé DAW z hľadiska intuície a rýchlej tvorby hudby. Podobne je na tom aj Reason, kde som musel googliť, aby som vedel s ním niečo spraviť, a tak ho používam ako plugin do Studio One :-).

Čo sa týka produktov Native Instruments, tak Maschine kvôli katastrofálnej podpore klávesových skratiek a tiež chaotickému konceptu, ktorý už konečne ako tak chápem tiež neplánujem v budúcnosti používať, nehovoriac a zastaranom Kontakt wrapperi. Native Instruments má dobré produkty či už vlastné, ale alebo tretích strán, no takmer všetko musí byť nahraté do Kontaktu, čo je jeden nemoderný a zastaraný plugin, kde každý plugin vyzerá skoro rovnako. Stačí pozrieť vizuál pluginu a už takmer na 100% viem povedať, či je to plugin pre Kontakt alebo nie. Jednoducho ten nemoderný dizajn a limitované možnosti generujú takmer všetky pluginy na jedno kopyto. Navyše veľa dobrých pluginov vyžaduje plnú verziu, ktorá stojí viac ako kvalitné DAW kvôli čomu prichádzajú spoločnosti o veľký počet zákazníkov.

Ale vrátim sa späť k mojej “hudobnej kariére”. Ešte pred tromi rokmi moji blízki, Gernot a Christoph si robili zo mňa srandu, že bude zo mňa DJ a budem hrávať na párty a koncertoch. Ja som im vždy vysvetloval, že to nehrozí, lebo hudbu mám rád, ale nekomponujem skladby, len tak to mám ako zábavku a viem trochu ako sa tvorí hudba. No sám som prekvapený, kam som sa za tak extra krátku dobu posunul a čo som schopný vytvoriť.

Preto budem veľmi rád, ak budete podporovať moju tvorbu a dáte odber, lajk a budete zdieľať môj YouTubový hudobný kanál M.T.J. Music. Aktuálne pripravujem spôsoby, akými si budete môcť zakúpiť moje skladby a podporovať ma v mojej audio-vizuálnej tvorbe. Všetko čoskoro predstavím na tomto webe, ale aj prostredníctvom videí a popisov. Budem preto vďačný za akýkoľvek druh podpory môjho odborného rastu, zlepšovanie a zvyšovanie kvality obsahu mojich YouTubových kanálov a webov. Aktuálne vystupujem pod umeleckým menom M.T.J. čo je vlastne MATEJ, kde A a E sú zamenené za bodky.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *