Ukazuje tohtotýždňový rapídny prepad bieloruského rubľa možný scenár pádu ruského rubľa?

dane a odvody - moderna ekonomika

V piatok 29. septembra 2023 zažil Bieloruský rubeľ veľký pád. Dosiahol takmer úroveň prvých dní napadnutia Ukrajiny Ruskom a Bieloruskom, ktoré poskytlo Rusku zázemie a podľa niektorých informácií z internetu/výpovedí ľudí aj techniku a vojakov na inváziu do Ukrajiny.

Presnú príčinu pádu bieloruského rubľa aktuálne neviem. Jednou z mojich hypotéz po konzultovaní tejto situácie je, že kým Rusko bolo na vojnu pripravené a malo obrovské finančné zásoby peňazí na prípadné kurzové výkyvy o čom svedčia aj rôzne opatrenia ako reštrikcie na finančné operácie s domácou menou a zmeny úrokových sadzieb, Bielorusko zrejme na túto situáciu pre tak dlhé obdobie pripravené nebolo.

Pôvodne Rusko, ktoré je agresorom v tomto novodobom konflikte a napadlo bez dôvodu susediacu krajinu očakávalo, že plánovaná špeciálna operácia, ktorej predchádzali niekoľko týždňové spoločné cvičenia s Bieloruskom pri hraniciach Ukrajiny, bude trvať pár dní, prinajhoršom pár týždňov.

Rusko sa dlhodobo na konflikt pripravovalo a pre tento účel malo vytvorený plán aj v podobe obrovských finančný rezerv na prípadne kurzové výkyvy. Do októbra minulého roku (2022) sa Rusku podarilo vyhnať kurz rubľa do rekordných čísiel za posledných päť rokov. Obdobne to bolo aj s Bieloruským rubľom, kedy za obdobie posledných 5 rokov dosahoval jedny z najvyšších kurzov.

Vzhľadom na sankcie bolo zjavné, že tieto čísla sú len dočasné a ide o jednu zo stratégií, ako zastrašiť Ukrajinu, svet a najmä západ, ktorý podporuje Ukrajinu, že sankcie a vojenský konflikt nemajú na Rusko žiaden negatívny dopad, ba navyše obe krajiny sankciami postihnuté zažívajú rozkvet a vojna im len pomáha.

Prvé problémy ale ruský rubeľ zažil v auguste tohto roka (2023). Po zakročení národnej banky sa mena čiastočne posilnila a snaží sa držať na približne rovnakej úrovni. Tak ako sa vyvíjal ruský rubeľ sa správal aj bieloruský rubeľ. Otázka znie, či jeho hodnota nebola dotovaná Ruskom? Keďže Bielorusko do dnešného dňa sa aktívne/oficiálne nezapojilo do vojenského konfliktu proti Ukrajine, je možné, že Rusko sa rozhodlo prestať dotovať bieloruský rubeľ, aby ochránilo vlastnú menu.

Je to iba moja hypotéza. Druhá hypotéza je, že Bielorusko, ktoré možno vedelo o plánoch Ruska a bolo čiastočne pripravené na kurzové výkyvy už nemá prostriedky na to, aby držalo kurz v doterajších hladinách. Preto bude zaujímavé sledovať, ako sa bude kurz bieloruského rubľa ďalej vyvíjať.

Bieloruský rubeľ - graf
Bieloruský rubeľ – vývoj v priebehu dvoch rokov
Bieloruský rubel - graf
Bieloruský rubeľ – vývoj za posledný týždeň (prepad o cca 23,5%)

Ten kto sleduje vývoj kryptomien, tak môže pozorovať, že ak sa nedarí Bielorusku a Rusku, stúpa aj hodnota Bitcoinu. Obdobne je vidieť v týchto dňoch prepadu bieloruského rubľa rast Bitcoinu. Keďže zrejme Bielorusko už nemá dostatok prostriedkov aby svoju menu znovu “vyšvihlo” do vysokých čísiel a Rusko ak sa rozhodlo už Bielorusko v menovej politike ďalej nepodporovať, aby zachránilo seba, je možné že do konca roka alebo začiatkom nového roka uvidíme podobný scenár prepadu aj ruského rubľa, ktorý bude na úrovní z marca minulého roka (2022).

Záver

To že Rusko začína mať vážne problémy svedčí aj paradox, že krajina bohatá na ropu má problémy s pohonnými hmotami v rámci krajiny. Ďalším negatívnym signálom, že v krajine niečo nie je v poriadku, bolo nadviazanie užšej spolupráce so Severnou Kóreou. Rusko aktuálne hľadá partnerov najmä v nedemokratických krajinách a krajinách s nízkou životnou úrovňou, keďže ostatné krajiny odsúdili agresiu Ruska na Ukrajine. Krajiny, ktoré sú odkázané na pomoc “veľmocí” sú tak ľahkým terčom na manipuláciu a získavanie si priazne za rôzne prísľuby, ktoré ako sa už viac krát ukázalo, Rusko nikdy nedodržalo.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *