Aký je reálny dopad sankcií na Rusko?

Vojna Rusko Ukrajina

Už dva dni lídri najvýznamnejších krajín sveta definujú sankcie na Rusko, ktoré vojensky napadlo Ukrajinu. Aký je ale reálny dopad týchto sankcií?

V tomto krátkom článku vám ukážem, aký je doterajší dopad doteraz schválených sankcií na Rusko a prečo si zatiaľ Rusko z nich nič nerobí.

Za všetko žiaľ hovorí nasledujúci graf, ktorý zobrazuje kurz rubľa.

eur to ruble

Ako z grafu môžete vidieť, od začiatku vojenského konfliktu sa ruská mena prudko prepadla, no po intervencii ruskej národnej banky sa mena vrátila späť, takmer na pôvodné hodnoty. Z hodnoty 0.0109 klesla iba na 0.0.108. Ide teda iba o nepatrný pokles ruskej meny.

Sú teda sankcie voči Rusku účinné? Má Putin pravdu, že sankcie im neublížia a s nimi aj počítal?

Čo ma žiaľ momentálne mrzí, je fakt, že aj naše a české médiá sa správajú ako tie ruské a uvádzajú dezinformácie. V tomto prípade už deň a pol uvádzajú, že ruská mena sa rapídne prepadla, čo nie je pravda. V skutočnosti sa prepadla len v prvú hodinu útoku Ruska na Ukrajinu. Potom ako z grafu vidieť, mena sa stabilizovala a je približne na rovnakých hodnotách ako tesne pred konfliktom.

Tri dni pred konfliktom bola hodnota rubla na úrovni 0.0114. Aktuálne je na 0.0107 čo ukazuje, že zatiaľ sankcie uvalené na Rusko nemajú výrazný účinok. Bude zaujímavé to sledovať z dlhodobého hľadiska, či zvolená taktika zvyšku sveta bude mať svoj účinok. Za posledný rok ruská mena postupne rástla a najvyššiu hodnotu dosiahla 27.10.2021 na úrovni 0.0124.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *