Výhody a nevýhody SSD

Výhody a nevýhody SSD

Stále nie ste rozhodnutý či si kúpiť alebo nekúpiť SSD? Kedy sa vám oplatí výmena a kedy nie? Všetko sa dozviete v tomto videu.

V tomto videu uvádzam moje doterajšie skúsenosti s SSD diskami. Môj prvý SSD disk som si kúpil pred siedmimi rokmi, kedy som napísal aj článok Ako inštalovať a použiť SSD cez USB. Odvtedy pribudlo najmä kvôli tvorbe videí a záloh viacero ďalších diskov, či už klasických HDD alebo SSD zapojených priamo do počítača alebo prostredníctvom USB boxov. Na základe práce s nimi som vytvoril video, kde uvádzam ako tieto disky vnímam ja a kedy je vhodné používať klasické HDD a kedy SSD.

Aktualizácia #1

Po reklamácii pokazeného disku a pri kopírovaní veľkého objemu dát z ďalšieho nového SSD je rýchlosť kopírovania cca. 160 MB/s. Teda neprejavuje sa extrémne nízka rýchlosť kopírovania.

Celá problematika rýchlosti je trochu zložitejšia. Pôvodne som mal problémy s rýchlosťami na pracovnom SSD pre videá. Rovnaké rýchlostné problémy sa ale prejavovali aj na ďalšom SSD. Kvôli tomuto problému som si nainštaloval benchmarky pre SSD, no tie ukazovali normálne údaje. Keďže som mal strach, že mam asi pokazené SSD, ktoré som chcel reklamovať, tak som si kúpil ďalšie SSD, kde som chcel dáta nakopírovať. No aj tento SSD vykazoval pri kopírovaní veľkého množstva dát nízke rýchlosti. Nakoniec mi po troch mesiacoch odišiel.

Momentálne mi len zostávajú hypotézy, či problém nespôsoboval napríklad operačný systém Windows, keďže aktualizácie sa mi nedajú nainštalovať už vyše pol roka (pred pár dňami som robil manuálny update), alebo Internet Security program, či nebodaj mi odchádza ďalšie SSD alebo to spôsobuje niečo iné.

Aby som to zhrnul, aktuálne aj veľké objemy dát sa medzi SSD v USB boxoch kopírujú konštantnou rýchlosťou cca 160 MB/s. Kopírovanie HDD 7200rpm 2TB → SSD 1TB, oba disky v USB boxoch je dokonca na úrovni až 220MB/s. Takže opäť mi to vychádza, že pri veľkých objemoch dát a prítomnosti klasického HDD je rýchlosť kopírovania rýchlejšia a nezaznamenal som pri aktuálnom testovaní extrémne nízke rýchlosti. Celkové rýchlosti pravdepodobne ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ktoré závisia od hardvéru a softvéru, preto sa jednotlivé výsledky líšia v čase a niektoré anomálie môžu byť len dočasného charakteru pokiaľ nepríde k zmene/upgrade/update hardvéru alebo softvéru.

Aktualizácia #2

Pri poslednom teste, kedy som opäť kopíroval 90GB dát medzi SSD v USB boxoch som mal rýchlosť, ktorá pri predchádzajúcom kopírovaní bola takmer konštantná 160 MB/s tento raz premenlivú a to od cca 240 MB/s do 300Mb/s. Ako z testov vidieť, platí predchádzajúce konštatovanie, že na rýchlosť kopírovania má vplyv veľmi veľa aspektov, ktoré často nie sú identifikovateľné a môžu spôsobovať rapídny pokles rýchlosti alebo maximálne rýchlosti. Opäť upozorňujem na fakt, že pri rýchlostiach 700 KB/s som robil benchmarky na všetkých SSD a benchmarky ukazovali už vysoké rýchlosti a žiadne anomálie.

Z výsledkov testov a skúseností mi vychádza, že pri problémoch s rýchlosťami kopírovania je dobré skúsiť identifikovať, čo môže spôsobovať rapídny úbytok rýchlosti, softvér (napr. ovládače, aktualizácie, bezpečnostný softvér), hardvér (napr. USB radič). Niekedy je to náročné identifikovať ako v mojom prípade, keďže benchmarky na meranie rýchlosti napríklad ukazovali, že všetko je v poriadku. Tiež treba brať do úvahy štruktúru dát, ktorá sa kopíruje, možno desaťtisíce až stotisíce malých súborov môžu spôsobovať tento problém, ale u mňa sa tento problém prejavoval aj pri kopírovaní menšieho počtu súborov – obrázky a videá/klipy, ale kopíroval som aj veľké množstvá súborov (desaťtisíce) s malými veľkosťami.

Záver

Na záver chcem ešte podotknúť, že informácie sa týkajú bežných cenovo dostupných desktopových SSD diskov, nie serverových riešení alebo SSD diskov strednej triedy, kde sú ceny zvyčajne o 30 až 50 percent vyššie.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *