V tomto článku uvediem stručný postup v bodoch, ako postupovať, ak chcete klonovať disk C s operačným systémom a vymeniť ho za naklonovaný disk (SSD alebo HDD).
Skôr ako uvediem stručný popis úkonov, ktoré je potrebné vykonať pri klonovaní disku, dávam vám do pozornosti moje video, kde som sa tejto problematike a možným problémom venoval obšírnejšie. Vo videu sa tiež dozviete, ktorý softvér vám odporúčam a na čo si dať pozor pri výbere klonovacieho softvéru.
Ešte doplním, to čo som vo videu možno nie úplne jasne vysvetlil. K dispozícii je veľa “bezplatných” riešení, ale zväčša ide o free alebo trial riešenia komerčných programov. Z tohto dôvodu v popise bezplatných riešení nájdete množstvo obmedzení, z ktorých vám nakoniec vyjde, že potrebujete komerčnú verziu.
Prieskum trhu, ktorý som vykonával pre klonovanie diskov, som robil pre operačný systém Windows. Je možné, že pre iné operačné systému sú k dispozícii plnohodnotné bezplatné klonovacie programy.
Pri písaní tohto článku som si spomenul ešte na jeden program s názvom Reflect 8 Free Commercial, ktorý mi ale nešiel na notebooku, keďže tam som mal zložitejší spôsob prezentácie disku C, no pri opätovnom pozretí stránok výrobcu a videu na YouTube, by aj tento program mohol fungovať na klonovanie diskov.
Trošku teraz ľutujem, že som si na tento program nespomenul skôr, možno by som nemusel kupovať klonovací softvér. Tento program som testoval pred približne rokom a keďže som s nim neuspel na notebooku, tak som ho z prieskumu vyradil. No pre súčasné potreby vyzerá, že by bol použiteľný a preto skôr ako sa rozhodnete pre kúpu niektorého riešenia, vyskúšajte Reflect 8 Free Commercial.
Postup pre klonovanie disku
- zapojte nový (cieľový) disk napríklad cez USB box a vytvorte GPT partíciu, aby bol disk viditeľný napr. cez Disk Management (videá na túto tému nájdete na kanali M.T.J.),
- spustite klonovací softvér,
- zvoľte zdroj a cieľ, teda čo chcete klonovať a kam (disk C s operačným systémom na nový disk),
- v prípade SSD ak bude klonovanie neúspešné, pozrite sa, či program ponúka sektorové klonovanie,
- ak na cieľovom disku je po skončení klonovania nealokovaná partícia, po skončení klonovania rozšírte partíciu na plnú veľkosť alebo upravte podľa potreby cez Disk Management (videá na túto tému nájdete na kanali M.T.J. ),
- odpojte počítač od elektriky,
- vymeňte disky, respektíve odpojte pôvodný disk s operačným systémom a namiesto neho zapojte neklonovaný disk,
- zapojte počítač do elektriky,
- spustite počítač, choďte do BIOSu, aby si aktualizoval zmeny a nastavte nový disk ako prvý pre bootovanie, uložte zmeny a reštartujte počítač
- počkajte na vykonanie kontroly disku ak sa vykonáva, počítač sa reštartuje a potom je uz všetko funkčné
Záver
Ešte sa vám môže stať, že niektoré programy prestanú fungovať, lebo boli registrované na starý disk a
v tomto prípade musíte program znovu aktivovať cez email, heslo alebo sériové číslo.
Ak poznáte ďalšie bezplatné alebo kvalitné komerčné riešenia, s ktorými ste úspešne vykonali klonovanie diskov, podeľte sa o ne prostredníctvom komentára.