Ruská federácia sa už dlhé roky správala voči svetu agresívne. Kybernetické útoky, násilné obsadzovanie cudzích území, špiónske aktivity, vraždy a bombové útoky v cudzích krajinách, manipulácia s jednoduchými ľuďmi, prekrúcanie pravdy, klamanie celého sveta a množstvo ďalších agresívnych konaní a vyhrážaní sa jadrovými zbraňami spravilo z Ruska najväčšiu hrozbu vo svete.
Čína sa vďaka honbe za peniazmi za posledných 20 rokov dostala k technológiám, o ktorým podobne ako Rusko mohla len snívať. Čína je krajina s podobným správaním ako Ruská federácia. Neustále zaberanie nových území, vyhrážanie sa iným štátom, kybernetické útoky, cenzúra, príkazy, zákazy, väzenie pre nepohodlných ľudí, špionážne a ďalšie aktivity, ktoré ohrozujú svet.
Navyše za posledných 20 rokov začala Čína výrazne zbrojiť a teraz sleduje ako sa vyvinie situácia s Ruskom. Podobné režimy, podobný prístup, aj toto všetko nasvedčuje tomu, že po Rusku je Čína ďalšou hrozbou pre svet.
V prvom rade by z Číny mali odísť všetky technologické firmy a začať výrobu v bezpečných demokratických krajinách. Je to veľmi dôležité, aby v prípade konfliktu sa zamedzil prísun technológií do zemí agresorov. Čína sa za posledných 20 rokov dostala k najnovším technológiám ako slepé kura k zrnu. Kvôli honbe za peniazmi sa dovolilo vyviezť technológie a know-how mimo krajín, ktoré tento výskum a vývoj zabezpečili a kvôli honbe za peniazmi sa tieto technológie začali zneužívať na útoky rôzneho charakteru a zbrojenie.
Kým krajina v minulosti všetko kopírovala a všetko čo bolo z Číny bolo nekvalitné a kazové, podobne ako ruské výrobky, v súčasnosti je Čína schopná vyrábať technologické výrobky, ktoré sa kvalitatívne vyrovnali produktom z vyspelého sveta.
Preto je veľmi dôležité prehodnotiť prístup ku krajinám, kde nie je demokratický režim, ktoré za posledné roky neustále sa vyhrážajú svetu a namiesto zvyšovania životnej a vzdelanostnej úrovne vo svojich krajinách investujú peniaze do zbrojenia a kybernetických útokov.
To ako je Čína nebezpečná sa ukazuje teraz, počas vojnového konfliktu na Ukrajine. Čína sa snaží rôznymi spôsobmi obchádzať sankcie a pomáhať Rusku. Sleduje, ako sankcie na Rusko pôsobia, ako sa dajú obchádzať a ako svet reaguje na takéto správanie. Na základe toho môže svet očakávať dve možné scenáre, ktoré Čína začne aplikovať.
Tým prvým je, že si z Ruska spraví vazala, ktorý bude na Číne závislý a Čína mu bude dodávať všetko to, čo Rusku nebude dodávať západ. Výsledkom takéhoto správania bude, že Rusko nebude zasiahnuté sankciami tak, ako sa očakávalo.
Druhou stratégiou bude to, že ak sankcie a opatrenia voči Rusku nebudú účinné, začne obdobné správanie vykonávať aj Čína. Na začiatok to skúsi s územiami, s ktorými ma dlhodobé problémy.
Záver
Je veľmi dôležité podniknúť prvé kroky už teraz a to prikázať všetkým firmám, ktoré kvôli lacnej pracovnej sile presunuli výrobu do Činy, aby svoje aktivity tam čo najskôr ukončili a presunuli výrobu do bezpečných krajín. V opačnom pripade to čo robí teraz Rusko, kde viac ako polovica ľudí je jednoduchých a zmanipulovaných propagandou bude nič oproti tomu, ak sa takto začne správať krajina, ktorá má takýchto ľudí stá milióny.
Je potrebné všetky nedemokratické krajiny a krajiny, ktoré sa neustále vyhrážajú svetu odstaviť od najnovších technológií a nedovoliť im, aby technologicky ohrozovali zvyšok sveta, kde technológie namiesto uľahčovania života sú využívané na zbrojenie a rôzny podoby útokov voči ostatným krajinám.