Ako dlho trvá priradenie DIČ

Ako dlho trvá priradenie DIČ

Tento článok je podkladom pre videá formátu Podnikateľská 5-minútovka, ktoré by som chcel odštartovať na portáli M.T.J. Show. Cieľom tohto formátu budú otázky ohľadom podnikania, ktoré zasielam príslušným úradom a ich oficiálne odpovede a prípadné skúsenosti v praxi.

Už prednedávnom som pripravil zaujímavé články z podnikateľského prostredia pod názvami Ako dlho trvá priradenie bankového účtu do služieb PayPal a Google, Ako dlho trvá elektronické založenie živnosti na slovensko.sk a Ako dlho trvá založenie elektronickej schránky na slovensko.sk. Rovnako ako na dnešný článok, aj na tieto by som chcel pripraviť časom videá pre M.T.J. Show.

Vráťme sa ale späť k dnešnej téme “Ako dlho trvá priradenie DIČ”. Všetko to začalo otázkami, ktoré som zaslal na Finančné riaditeľstvo SR. Texty ponechávam v originály, teda bez diakritiky.

Moje otázky

Dobry den

Chcem si tento mesiac zalozit ZL. Chcel by som to skusit elektronicky cez slovensko.sk.
Moje otázky sú:

  1. Bude registracia DIC automaticka a nemusim uz nikam chodit?
  2. Za ako dlho mi bude pridelene DIC a akou formou?

Ak si dam zalozit zivnost napriklad zajtra, ale s terminom platnosti o tyzden, ako to prebieha ak to podam elektronicky?

  1. Bude registracia DIC automaticka a nemusim uz nikam chodit?
  2. Za ako dlho mi bude pridelene DIC a akou formou?

Dakujem

Prajem pekny den

Odpoved

Dobrý deň,

po získaní živnostenského oprávnenia na Jednotnom kontaktnom mieste (príslušný okresný úrad odbor živnostenského podnikania) sú údaje elektronicky zasielané miestne príslušnému daňovému úradu (podľa adresy trvalého bydliska fyzickej osoby), ktorý vykoná automatickú registráciu k dani z príjmov FO a vydá osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ.

Osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ sa doručuje na trvalý pobyt fyzickej osoby.
Správca dane zaregistruje daňový subjekt v lehote do 30 dní.
Z uvedeného nie ste povinný chodiť na daňový úrad.

Ak založíte živnosť dnes alebo zajtra a dátum účinnosti živnostenského oprávnenia (deň vzniku oprávnenia je napr. od 01.06.2021) údaje budú elektronicky z Jednotného kontaktného miesta zaslané na daňový úrad až po tomto termíne, teda po 01.06.2021 a následne daňový úrad vykoná automatickú registráciu k dani z príjmov FO a doručí osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ.

V prípade potreby nás neváhajte opäť kontaktovať.

S pozdravom
Ing. Mariana …………..


Takže takto to vyzerá teoreticky. Dňa 20.5.2021 som si elektronicky založiť živnosť a v ten deň som poslal e-mailom aj žiadosť o zaslanie DIČ na Daňový úrad Bratislava, keďže ho potrebujem pre vykonávanie činnosti. Tu mi trochu príde nelogické, že ak podám žiadosť a deň vzniku oprávnenia definujem na neskorší termín, prečo mi nemôže byť pridelené DIČ k dňu vzniku živnosti, keďže je tam dostatok času na jeho spracovanie. Takto podnikateľ nemôže vykonávať podnikateľskú činnosť, keďže bez DIČ sa nikde nezaregistruje a ani nevystaví faktúru. Tu by mali úradníci spraviť nápravu.

Na základe žiadosti o zaslanie DIČ mi prišla z úradu odpoveď.

Odpoveď z Daňového úradu Bratislava

Dobrý deň,

Pán Lednár, osvedčenie DIČ bolo vystavené 21.05.2021 a odoslané na doručovaciu adresu dňa 24.05.2021.

S pozdravom

Lýdia …..


Ešte doplním, že informáciu o stave mojej žiadosti som sa snažil získať aj telefonicky. Žiaľ prvé dva dni mi to na úrade nikto nedvíhal. Tretí deň som sa už dovolal – 26.5.2021, kde mi úradníčka oznámila, že to bolo v pondelok odoslané a dnes mi poslala aj e-mail, keďže až od dnes bola v kancelárii, takže záhada nedvíhania telefónu bola vyriešená.

Záver

Zhrnutie výsledku mojich otázok a praxe:

  • Oficiálne mi DIČ bolo pridelené nasledujúci deň po vytvorení živnosti.
  • Rýchlosť pridelenia mohla byť ovplyvnená mojou žiadosťou, ale aj nemusela.
  • V rámci telefonického rozhovoru som vyrozumel, že mi kartička s DIČ bola zaslaná na sídlo spoločnosti a nie na adresu trvalého bydliska, ktoré sa líši..
  • Ani na druhý deň (26.5.2021) od odoslania (24.5.2021) som nemal ani na jednej adrese ešte žltý lístoček, aby som si prišiel po zásielku na poštu..
  • Prekvapilo ma, že mi neprišlo nič do elektronickej schránky, kde práve takýto druh pošty tam očakávam.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *