Prečo DAW nenájde nainštalované VST3 pluginy

VST plugin

Pri práci s DAW a VST pluginami môže používateľ naraziť na niekoľko problémov. Prvým problémom je, že DAW podporuje iba 64-bitové VST pluginy. To znamená, že ak používateľ nenainštaluje 64-bitovú verziu VST pluginu, tak DAW nainštalovaný plugin nenájde.

Druhý problém je, že v DAW nie je definovaná cesta k zásuvným modulom. Niektoré DAW majú limitované možnosti zvolenia vlastných priečinkov a prioritne sa spoliehajú, že všetky VST pluginy sú nainštalované v základných adresároch. Pre nastavenie iného adresára môže byť v ponuke napríklad len jedna cesta.

Ako príklad uvediem Ableton. Kedže sa venujem aj hudbe, tak mám nakúpených veľmi veľa VST nástrojov a efektov. Na disku C mám málo miesta, tak som začal inštalovať softvér pre tvorbu hudby na ďalší disk. Žiaľ časom ani tu nebolo dostatok miesta a musel som začať inštaláciu nových pluginov na ďalší disk. Žiaľ Ableton má limitované možnosti nastavenia viacerých vlastných adresárov. Navyše prvé dva roky, keď som len hudobný svet spoznával, som nevedel ako presne pluginy fungujú a ako ich správne inštalovať. Vznikol mi tak “bordel” na diskoch a mal som mix VST pluginov a zvyšku.

Teraz už viem, že pluginy si inštalujú samostatne VST plugin a samostatne ostatné súbory (napr. presety, GUI), Výsledkom bolo, že keď som zadal do Abletonu custom folder D:\Audio, tak spustenie Abletonu trvalo skoro pol hodinu. Teraz pluginy inštalujem do drive:\Audio\VST64-bit adresara a zvysok do drive:\Audio\VSTPluginName alebo do originálnych VST3 adresárov.

Teraz sa dostávam k poslednému problému a to je inštalácia VST3 pluginov. Z nejakého dôvodu, neviem či je to problém DAW alebo Windows, ale podľa môjho problému DAW, sa nedá VST3 nikde inde nainštalovať ako do defaultného adresára. Ak VST3 plugin nainštalujete do vlastného adresára, DAW ho nenájde.

Pre VST3 slúžia tieto dva adresáre.

C:\Program Files\Common Files\VST3
C:\Users\UserName\Documents\VST3 Presets

Druhý zo spomenutých adresárov sa používa výnimočne a programy si tam inštalujú dáta automaticky. Prvý spomenutý adresár nikdy nemeňte, je potrebné ho nechať tak.

Inými slovami VST32-bit a VST64-bit pluginy sa môžu nainštalovať do ľubovoľného adresára a následne tento adresár uviesť v DAW, aby DAW vedel kde má hľadať nainštalované pluginy a následne ich zobraziť v zozname nájdených VST pluginov.

Pri inštalácii VST3 pluginov nikdy nemeňte adresár pre inštaláciu.

Záver

V prípade, že používate nové verzie DAW, odporúčam inštalovať už len VST3 pluginy. VST-64bit verzie inštalujte len v prípade, ak má má VST3 plugin dáky bug.

Ak má VST plugin aj ďalšie dáta, okrem VST3 dll knižnice, tak tie si môže nainštalovať už do vlastného adresára. Ak by bol náhodou dáky problém, tak všetko si nainštalujte do C:\Program Files\Common Files\VST3.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *