Som zamestnanec a aj živnostník. Platiť alebo neplatiť, odhlásiť alebo neodhlásiť platbu zdravotného poistenia?

Zdravotné poistenie

V tomto článku rozoberiem platbu zdravotného poistenia v prípade, ak ste zamestnancom a aj živnostníkom. Treba platiť zdravotné poistenie? Je potrebné odhlásenie? Aké sú výhody a nevýhody platenia zdravotného poistenia?

V minulosti keď som bol živnostníkom a zároveň som mal aj trvalý pracovný pomer, tak som neplatil za živnostenské podnikanie mesačné platby, ale len nedoplatok v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Keďže odvtedy už uplynulo 10 rokov a zákony sa miliónkrát menili a opäť u mňa nastala rovnaká situácia, tak som sa obrátil na moju zdravotnú poisťovňu – Všeobecná zdravotná poisťovňa s otázkou, či nemusím platiť zdravotné poistenie za živnostenské podnikanie ak mám aj trvalý pracovný pomer, kde zamestnávateľ za mňa platí všetky odvody a či nedoplatok uhradím len v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Tu je prvá odpoveď

Dobrý deň,


pri zdravotnom poistení sa na samostatne zárobkovo činnú osobu (napr. živnostníka, či autora), ktorá je súčasne zamestnancom, nevzťahuje minimálny vymeriavací základ. Znamená to, že ak ste zamestnancom a súčasne podnikáte, nemusíte do zdravotnej poisťovne ako SZČO v tomto roku platiť. Svoje odvodové povinnosti voči zdravotnej poisťovni si takáto osoba vysporiada až v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktoré sa vykoná do konca septembra budúceho roka.

S pozdravom

Jana ...

Keďže som mal ohľadom tejto problematiky informáciu, že vraj ak platím už zdravotné poistenie za živnostenské podnikanie ak chcem prestať platiť musím vyplniť dáky formulár, tak som poslal ešte dodatočnú otázku.

Dobrý deň

Chcem sa este spytat nasledovne.
Som ZL a az neskor som zacal mat aj TPP. Teda najskor som platil odvody a az neskor za mna plati odvody zamestnavatel - TPP.
Uctovnicka mi povedala, ze vraj musim vyplnit dake tlacivo, na zaklade ktoreho, mozem prestat platit ZP za ZL, kedze za mna platia odvody v ramci TPP.
Je to pravda? Treba vyplnit dake tlacivo alebo mozem bez akehokolvek oznamenia prestat platit ZP za ZL?

Ďakujem

Prajem pekný deň

PhDr. Matej Lednár, PhD.

Janka, ktorá so mnou komunikovala mi zatelefonovala a kde v rámci telefonátu som ju poprosil, aby mi odpoveď poslala aj e-mailom. A tu je finálne stanovisko k danej problematike ak ste poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

Dobrý deň,

nová samostatne zárobkovo činná osoba (ďalej len „SZČO“), ktorá má aj iného platiteľa poistného, teda je súčasne zamestnancom alebo poistencom štátu, v  prípadoch kombinácie platiteľov sa na začínajúcu SZČO nevzťahuje minimálny základ, preto minimálne odvody platiť nemusí. Výšku preddavku je možné si určiť, a to aj v nulovej výške. Treba však rátať s tým, že v ročnom zúčtovaní môže vyjsť takémuto podnikateľovi vysoký nedoplatok, ktorý bude musieť po ročnom zúčtovaní naraz zaplatiť.

Vo Vašom prípade nie je potrebné oznámenie, pretože v našom informačnom systéme je začiatok Vášho zamestnania už evidovaný.


S pozdravom

Jana ...

Záver

Systém, ktorý fungoval v minulosti platí aj dnes. Ak podnikáte na živnosť a nie je to váš hlavný príjem a máte aj trvalý pracovný pomer, tak ak nechcete zbytočne dotovať štát, tak môžete prestať platiť zdravotné poistenie a počkáte si na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Vďaka tomu budete uhrádzať platbu za zdravotné poistenie len raz a to v podobe nedoplatku. Ak sú vaše príjmy nízke, tak sa vám oplatí zvoliť tento systém platby. Ak sú vaše príjmy zo živnostenského podnikania vysoké, tak odporúčam pravidelné platby, aby vás neprekvapila po roku výška nedoplatku aj v tisícoch EUR.

Chcem ešte upozorniť, na text nová samostatne zárobkovo činná osoba.

V rozhovore s účtovníckou ide práve o túto slovnú hračku. Ak vám už Všeobecná zdravotná poisťovňa vyrubila výšku platby zdravotného poistenia, tak v tomto prípade zrejme je potrebné vyplniť daný formulár pre zastavenie ďalších platieb.

Počas písania tohto článku som sa rozhodol poslať ešte nasledujúci e-mail.

Dobrý deň

Ešte mám doplňujúcu otázku. Ak poistenec už podniká niekoľko rokov a má od vás definovanú výšku platby, 
tak aj vtedy môže bez ohlásenia alebo vyplnenia formulára prestať platiť zdravotné poistenie ak má súčasne aj TPP?

Ďakujem

Prajem pekný deň

PhDr. Matej Lednár, PhD.

A tu je odpoveď

Dobrý deň,

ak platiteľ poistného je SZČO viac rokov a má súčasne TPP, predpis sa mu vypočíta podľa predchádzajúcich ročných zúčtovaní so zreteľom na súbeh kategórii.

Na takéhoto živnostníka sa nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a preto mu môže zdravotná poisťovňa oznámiť výšku mesačných odvodov aj v nižšej sume ako sú minimálne preddavky.

 

S pozdravom

Jana ...

Žiaľ nebola zodpovedaná presne moja otázka, ale ak už osoba podniká a má definovanú výšku preddavku a neskôr bude mať aj TPP, tak musí naďalej platiť zdravotné poistenie, ktoré mu bolo vypočítané na základe ročného zúčtovania. Zrejme v tomto prípade je potrebné vyplniť žiadosť o zrušení preddavku a až po schválení žiadosti môže živnostník prestať platiť mesačné poistné a len raz ročne zaplatí vzniknutý nedoplatok.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *