Ako montovať plastové garniže bez vŕtania

Ako montovať plastové garniže bez vŕtania

Výber interiérového tienenia môže byť v niektorých prípadoch náročný. Príkladom je môj dom, kde nájsť vhodné riešenie bolo veľmi náročné. Do úvahy prichádzali nasledujúce riešenia: rolety, fólie, garniže drevené, žalúzie a garniže plastové.

Prioritou bolo mať jednotné riešenie, prípadne riešenie, ktoré je čo najmenej diverzifikované, je cenovo rozumné a skladné, nezmenšuje priestor. Základom bolo zabezpečiť, aby nebolo vidieť dnu cez deň a v noci a zároveň aby bolo prepusteného čo najviac svetla.

Rolety

Ako prvé šikovné riešenie vyzeralo byť použitie roliet. Žiaľ bolo tu viacero problémov. Výška okien takmer 3 metre a šírka okien spôsobili, že na trhu takéto rozmery nie sú štandardom. Na zákazku zhotovenie roliet bolo cenovo neúnosné a takéto riešenie by ma vyšlo pomaly až 5 000 EUR. Ďalší problém bola montáž, pretože niektoré okná nemajú priestor na montáž rolety, keďže nad nimi je strop a z boku stena. Z uvedených dôvodov som musel rolety zavrhnúť.

Fólie

Ako ďalšie zaujímavé riešenie pripadalo použitie fólií. Ale aj tu som narazil na niekoľko problémov. Riešenie zodpovedajúce mojim požiadavkám nie je na trhu. Fólie bránia prestupu svetla a tepla, čo som nechcel, lebo v zime keď sa oprie slnko do okien, vykúri mi interiér a ja šetrím na kúrení. Ďalší problém bola noc. V noci sú fólie neúčinné, a tak by som mal rovnaký problém ako teraz, že je všetko zvonku v noci vidieť.

Garniže drevené – drevená tyč

Toto riešenie bolo dlho favoritom, ale nakoniec kvôli viacerým prekážkam som od neho upustil. Ako prvé som riešil spôsob uchytenia. Pre tento účel som našiel bočné konzoly, takže garniža by mohla byť vo výklenku, čím by nezaberala priestor v interiéri. Montáž bola možná vŕtaním alebo lepením. Žiaľ mám niektoré okná, ktoré sú aj zároveň dverami a inštalácia garniže do výklenku by spôsobila, že dvere by nešlo otvoriť. Ďalší problém, ktorý nastal bol, že do výklenku by sa esteticky nezmestili dve garniže, keďže jedna je potrebná pre záclonu a druhá pre záves.Problém s otváraním dverí bolo možné vyriešiť zmenou konzoly pre uchytenie garniží, to by malo za následok úbytok vnútorného priestoru a zároveň nemožnosť montáže na všetky okná (rovnaký problém ako pri rolete).

Žalúzie

Ďalším riešením by boli žalúzie. Žiaľ išlo by o nie príliš elegantné riešenie pre tak veľké okná, navyše by znižovali priepustnosť svetla a hrozila tu kolízia s mechanizmom pri otváraní dverí dokorán. A keďže už sú na dome aplikované exteriérové žalúzie, ďalšie žalúzie by pôsobili zvláštne.

Garniže plastové – dvojkoľajnička

Ako posledné a zároveň aj finálne riešenie som zvolil plastové garniže. Ide o dvojkoľajnicový systém so štipcami, kde v jednom rade bude záclona a v druhom rade bude záves. Inštalácia je do výklenku a lepením. Pre lepenie som použil lepidlo Pattex ALL FOR ONE. Súčasťou sady pre garnižu sú koncovky, bežce so žabkami, hmoždinky a šróby pre montáž do stropu.

Stropná plastová dvoj-koľajnicová garniža.
Stropná plastová dvoj-koľajnicová garniža.

Vzhľadom na vysoké stropy som pre kvalitné lepenie používal tri teleskopické podpery. Umiestnil som ich na kraje a do stredu a postupne posúval. Bez nich by lepenie garniží bolo priam nemožné, keďže by boli potrebné tri rebríky a aspoň dve pomocné sily. Takto stačí len jedna pomocná sila a podpery postupne presúvať, aby sa pritlačili viaceré miesta, nielen miesta na kraji a v strede.

Teleskopická podpera.
Teleskopická podpera.

Vďaka dvoj-koľajnicovým garnižiam som zvolil záclony pre deň a závesy pre noc. Vďaka záclonám a závesom už nie som ako vo výkladnej skrini a dnu už nie je všetko vidieť. Na garniže odporúčam zavesiť len ľahké záclony a závesy. Napríklad moja záclona pre cca 1m dlhú lištu váži cca 100 gramov. Záves by mal byť tiež veľmi ľahký, aby nenastalo odpadnutie omietky aj s garnižou.

Teleskopická podpera.
Teleskopická podpera.

Záver

Pri lepení je potrebné vždy brať do úvahy, že hmotnosť lepeného predmetu by nemala byť ťažká. Preto ak majú byť umiestnené ťažšie predmety, odporúčam vŕtať a nie lepiť.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *