Ako predať auto cez inzerát – Časť 5. – Zmena držby motorového vozidla

autobazár

V piatej časti zo série Ako predať auto cez inzerát sa venujem prepisu motorového vozidla na kupujúceho.

V nasledujúcom zozname uvediem jednotlivé kroky, ktoré sú potrebné pri zmene evidencie motorového vozidla. Pre viac informácii odporúčam pozrieť stránku https://www.minv.sk/?zmena_drzby_vozidla.

Postup ako vykonať zmenu držby motorového vozidla

 1. Bezplatne si rezervujte termín na zmenu držby motorového vozidla v klientskom centre/dopravnom inšpektoráte. Tento krok nie je povinný, ale je odporúčaný vďaka čomu ušetríte množstvo času – https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/Rezervacny-system/,
  • celý proces od príchodu a zadania rezervačného PIN kódu by tak nemal trvať dlhšie ako 30 minút,
  • v rezervačnom systéme si vyberáte typ úkonu, dátum a čas pričom rezervácia je platná na ± 15 minút. Ak tento časový rozsah 30 minút zmeškáte, rezervácia stráca automaticky platnosť.
 2. Proces zmeny držby motorového vozidla v klientskom centre/dopravnom inšpektoráte
  • doneste si občianske preukazy (kupujúci aj predávajúci),
  • kupujúci musí mať k danému dňu zmeny držby motorového vozidla uzavreté povinné zmluvné poistenie, ktoré predloží pracovníkovi k nahliadnutiu,
  • odovzdajte malý a veľký technický preukaz (budú vyhotovené nové preukazy, veľký na mieste, malý sa zašle neskôr poštou),
  • doneste platný doklad o STK k nahliadnutiu ak ho motorové vozidlo potrebuje na užívanie,
  • doneste podpísanú kúpnu zmluvu k nahliadnutiu,
  • oznámte či si predávajúci ponecháva ŠPZ alebo nie,
 3. Zaplaťte poplatok za zmenu držby motorového vozidla (výšku poplatku vám oznámi aj pracovník). Poplatok si viete vypočítať z tabuľky uvedenej na https://www.minv.sk/?spravne-poplatky-1. Minimálna výška poplatku v roku 2023 je 33 EUR.
 4. Po zmene držby motorového vozidla odovzdajte platný doklad o STK kupujúcemu,
 5. Ak ste motorové vozidlo neodovzdali kupujúcemu ešte pred zmenou držby vozidla, spíšte preberací protokol a odovzdajte motorové vozidlo kupujúcemu.

Záver

V ďalšej časti sa budem venovať vráteniu peňazí z aktuálne platných poistení (PZP a havarijné poistenie), ktoré sa vzťahujú na predávané motorové vozidlo.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *