Kariéra programátora – Ako sa nazývajú pracovné miesta na pozíciu programátor v rámci kariérneho rastu?

Ako spraviť z mobilu webkameru

V tomto článku, ktorý je venovaný personálnemu manažmentu, uvádzam názvy pracovných miest s krátkou definíciu zameraných na kariérny rast pre pozíciu programátor.

Pozície sú zoradené od najnižšej po najvyššiu. Ide teda o kariérny rast pre ľudí na pozícii programátor, pričom táto pozícia najčastejšie býva nazvaná ako software developer alebo software engineer.

Trainee software developer / Trainee software engineer

Táto pozícia je zameraná na uchádzačov, ktorí majú skúsenosti s programovaním, no ešte nikdy pozíciu programátora v rámci organizácie nevykonávali. Najčastejšie sú na tejto pozícii študenti brigádnici alebo študenti stredných a vysokých škôl v rámci praxe. Tiež je to štartovacia pozícia pre tých, ktorých programovanie baví a chcú byť programátormi. Na tejto pozícii sú zväčša ľudia s praxou menšou ako pol roka.

Junior software developer / Junior software engineer

Táto pracovná pozícia je určená pre ľudí, ktorí absolvovali aspoň polročnú prax v dákej firme alebo vytvorili dáke súkromné či školské projekty. Medzi týchto programátorov patria absolventi stredných a vysokých škôl, zamestnanci firiem, ktorí prešli trainee programom alebo programátori s praxou kratšou ako jeden rok.

Software developer / Software engineer

Táto pracovná pozícia je určená pre ľudí, ktorí už majú skúsenosti s programovaním a ovládajú viacero technológií, programovacích jazykov a vývojárskych nástrojov. Očakávaná prax je 2 až 5 rokov. Na tejto pracovnej pozícii je už odmeňovanie vyššie ako priemerná mzda v krajine.

Senior software developer / Senior software engineer

Na túto pracovnú pozíciu sú najčastejšie prijímaní programátori s praxou 5 až 10 rokov, majú už bohaté znalosti z back-endu a front-endu a pracovali na viacerých väčších projektoch. Sú plne samostatní, často zaškolujú ľudí v trainee programe a juniorské pracovné pozície. Tiež sa zúčastňujú pohovorov a sú pri výbere nových zamestnancov.

Lead software developer / Lead software engineer

Aktuálne táto pozícia v rámci programovania býva najvyššie dosiahnuteľná a z tejto pozície sa následne posúva na manažérske pozície (team leader, project manager, manager, scrum master). Do tejto pozície sú často nominovaní programátori s praxou viac ako 10 rokov. Lead software developeri sú súčasťou hodnotenia programátorov na nižších stupňoch (trainee, junior, developer, senior) a rovnako ako seniori aj oni bývajú často kaučmi trainees a juniorov, ako aj rozhodujú o výbere zamestnancov do tímu. Lead software developeri bývajú často aj expertmi na vybrané technológie.

Záver

O zaradení na jednotlivú úroveň môžu rozhodovať aj faktory znalostí, účasti na veľkých projektoch a dosiahnuté vzdelanie. Vďaka týmto skúsenostiam a zručnostiam môžu byť seniorské a lead pozície dosiahnuté skôr ako býva bežne zvykom.

https://www.mldgroup.com

Vyštudovaný top manažér pôsobiaci najmä ako manažér, marketér, softvérový inžinier, konzultant, bloger, YouTuber a zatiaľ neúspešný hudobník a producent. V rámci praxe pôsobil v rôznych odvetviach na rôznych pozíciách v malých aj veľkých firmách, vrátane spoluprác a partnerstiev s významnými firmami či poradenskými spoločnosťami.

Comments are closed.